W obowiązującym stanie prawnym jedyną karą, która może być wykonana w SDE, jest kara pozbawienia wolności orzeczona w rozmiarze do 1 roku i 6 miesięcy, bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Organem postępowania wykonawczego orzekającym o wyrażeniu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest sąd penitencjarny, w którego okręgu skazany przebywa. Dozór stacjonarny służy kontroli przebywania skazanego, w określonych godzinach i dniach tygodnia, we wskazanym przez sąd miejscu.
Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli :
wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;
jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary;
skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, na odbywanie przez niego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego we wspólnym miejscu zamieszkania;
odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.
Przy tym należy pamiętać, że warunki te muszą być spełnione łącznie.
Sąd może udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego zarówno skazanemu, który już rozpoczął odbywać karę pozbawienia wolności, jak i skazanemu, który jeszcze nie został osadzony w zakładzie karnym.
Podstawowym warunkiem dopuszczalności odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest skazanie na karę pozbawienia wolności, w tym na zastępcze kary pozbawienia wolności, o ile ich wysokość lub suma nie przekracza jednego roku. Istotny jest wyłącznie wymiar kary określony w treści wyroku skazującego. Innymi słowy, o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może się starać również osoba, która została skazana kilkoma wyrokami na niepodlegające łączeniu kary pozbawienia wolności, o ile ich wymiar nie przekracza w sumie 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
Nie ma natomiast znaczenia wysokość kary, która pozostała jeszcze skazanemu do odbycia. Zatem osoba, która została skazana na karę pozbawienia wolności przekraczają rok i sześć miesięcy, a która odbyła już część kary, i której pozostał do odbycia okres nieprzekraczający roku i sześciu miesięcy, nie może uzyskać zezwolenia na odbycie pozostałej części kary w systemie dozoru elektronicznego.
Warto zwrócić uwagę, że przepisy dotyczące wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego można stosować również względem skazanego, wobec którego orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności.
Natomiast wyłączone w sposób kategoryczny z możliwości odbywania kary w tym systemie są osoby skazane w warunkach recydywy z art. 64 § 2 kk oraz osoby odbywające karę aresztu orzeczoną za popełnione wykroczenie.