Regulacja zawarta w art. 63 § 1 KK przewiduje konieczność zaliczenia na poczet kary okresu rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie. Okres tymczasowego aresztowania zbiegający się w czasie z odbywaniem przez sprawcę kary pozbawienia wolności nie podlega jednak zaliczeniu na podstawie ww. przepisu. Trudno bowiem mówić o rzeczywistym pozbawieniu wolności w danej sprawie przez cały okres stosowania tymczasowego aresztowania, gdy w okresie jego trwania wprowadzono do wykonania karę pozbawienia wolności orzeczoną w innej sprawie. Oznaczałoby to wszak zaliczenie tego samego okresu izolacji na poczet dwóch kar orzeczonych w różnych sprawach.
Zgodnie z treścią art. 63 § 1 KK zaliczenie o którym mowa w tym przepisie dotyczy okresu stosowania środków zapobiegawczych o charakterze izolacyjnym w danej sprawie. Jeżeli w tym czasie wprowadzona jest do wykonania kara pozbawienia wolności z prawomocnego wyroku wydanego w innej sprawie, to ten okres nie może być jednocześnie zaliczany na poczet kary, która jest wymierzona w sprawie, w której stosowano tymczasowe aresztowanie.
Regulacja zawarta w art. 63 § 1 KK przewiduje konieczność zaliczenia na poczet kary okresu rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie.
W orzecznictwie utrwalony jest pogląd, zgodnie z którym gdy w czasie trwania tymczasowego aresztowania wprowadzona jest do wykonania kara pozbawienia wolności wynikająca z prawomocnego wyroku skazującego, wydanego w innej sprawie, wówczas okres ten nie może być podwójnie zaliczony na poczet kary w sprawie, w której stosowano tymczasowe aresztowanie (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 1990 r., V KZP 29/89). Różnice w rygorach odbywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania, nie dają podstaw do zaliczenia tego samego okresu czasu izolacji oskarżonego jednocześnie na poczet kary pozbawienia wolności odbywanej w innej sprawie i kary pozbawienia wolności orzeczonej w sprawie, w której stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Warto zaznaczyć, iż zgodnie z art. 263 § 3a KPK, w przypadku zbiegu tymczasowego aresztowania z wykonywaną karą pozbawienia wolności orzeczoną w innej sprawie do okresów, o których mowa w § 2 i 3, zalicza się okres odbywania przez tymczasowo aresztowanego kary pozbawienia wolności.
Tym samym nie jest możliwe zaliczenie tego samego okresu izolacji na poczet dwóch kar orzeczonych w różnych sprawach. W konsekwencji, jeżeli w okresie tymczasowego aresztowania oskarżonego równocześnie odbywał on karę pozbawienia wolności, to dzień końca tej kary jest początkiem stosowania wyłącznie środka zapobiegawczego i od niego rozpoczyna się okres, który podlega zaliczeniu na poczet orzekanej kary.
od dnia 01.01.2023 zmiana adresu Kancelarii.
Obecny adres to ul. Wita Stwosza 3 lok. 213.
Zapraszamy!
Zamknij