Wiele osób ma wątpliwości co do tego czy możliwe jest zatrzymanie prawa jazdy wydanego przez inne państwo
Przesłanki i inne kwestie związane z zatrzymaniem prawa jazdy wydanego przez państwo inne niż Polska reguluje art. 135a Ustawy prawo o ruchu drogowym. Jego wprowadzenie jest konsekwencją zniesienia obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie organu kontroli ruchu drogowego wydanego w kraju prawa jazdy. Przyczyn uzasadniających zatrzymanie prawa jazdy – w przypadku właścicieli praw jazdy zagranicznych jest więcej co wynika to z faktu, że dane tych kierujących nie są umieszczone w centralnej ewidencji kierowców, a zatem funkcjonariusz kontroli ruchu nie ma możliwości sprawdzenia w czasie rzeczywistym, danych zawartych w dokumencie, zwłaszcza dokumencie nieczytelnym, podniszczonym, jak również wówczas, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie przerobienia lub podrobienia dokumentu.
Zatrzymanie prawa jazdy wydanego przez państwo inne niż Rzeczpospolita Polska następuje przez zatrzymanie okazanego dokumentu niezwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia przesłanek określonych w art. 135a ust. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym. Jeżeli prawo jazdy zostało wydane przez państwo inne niż Polska i kierujący pojazdem nie ma miejsca zamieszkania na jej terytorium, prawo jazdy przekazuje się niezwłocznie staroście właściwemu ze względu na miejsce naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym. Starosta niezwłocznie przekazuje zatrzymane prawo jazdy do właściwego organu państwa, w którym zostało ono wydane.
Zatrzymanie prawo jazdy wydanego w Polsce poza granicami RP:
Zgodnie z treścią art. 42 oraz art. 41 konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu 8 listopada 1968 r., w ramach państw, które są stronami konwencji, organy państwa obcego mogą zatrzymać dokument prawa jazdy wydane przez Rzeczpospolitą Polską kierującemu, który na ich terytoriach popełnił wykroczenie. Organ odsyła prawo jazdy do polskiego urzędu oraz dołącza do polskiego prawa jazdy informację na jaki okres został wyznaczony zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo do prawa jazdy powinien być dołączony wyrok, z którego wynika okres orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. O możliwości zatrzymania prawa jazdy mówi także Dyrektywa 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy.
od dnia 01.01.2023 zmiana adresu Kancelarii.
Obecny adres to ul. Wita Stwosza 3 lok. 213.
Zapraszamy!
Zamknij