Odpowiedzialność karna cudzoziemca – sprawy karne międzynarodowe

Odpowiedzialność karną cudzoziemca reguluje przepis art. 110 Kodeksu karnego, zgodnie z którym przepisy polskiego kodeksu karnego stosuje się do cudzoziemca, który popełnił za granicą czyn zabroniony skierowany przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatela polskiego, polskiej osoby prawnej lub polskiej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Celem tej zasady jest ochrona interesów polskich podmiotów. Jako czyny zabronione skierowane przeciwko interesom obywatela polskiego należy traktować wszelkie, nawet najdrobniejsze przestępstwa, którymi został lub mógł zostać pokrzywdzony.

Jeżeli na przykład osoba obywatelstwa hiszpańskiego, zamieszkująca w Hiszpanii zawarła umowę z obywatelem polskim zamieszkałym w Polsce, nie mając zamiaru wywiązania się z niej i zatrzymał przelane jej pieniądze, należy uznać, że wypełnia znamiona przestępstwa oszustwa określonego w art. 286 k.k.

Zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa można dokonać w Polsce, nie jest przy tym - formalnie - wykluczone przekazanie ścigania przestępstwa państwu, którego obywatelem jest sprawca, bądź państwu miejsca popełnienia przestępstwa (w rozumieniu art. 6 § 2 k.k.). Do cudzoziemców, którzy za granicą popełnili przestępstwo naruszające dobra wskazane w art. 110 § 1 k.k. czyli np. interesy obywatela polskiego, stosuje się zasadę, że pociągnięcie cudzoziemca do odpowiedzialności w Polsce dopuszczalne, gdy popełniony przez niego czyn stanowi przestępstwo także w miejscu jego popełnienia. Przestępstwo oszustwa z art. 286 polskiego k.k. należy uznać za na tyle powszechne, że zostało uregulowane w prawie państw europejskich.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Moszczyńska | Adwokat Wrocław, Prawnik Wrocław, Karnista Wrocław, Sprawy karne Wrocław, Kancelaria adwokacka Wrocław

Warto również wspomnieć o możliwości dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych w postępowaniu karnym, które zgodnie z rozporządzeniem dot. jurysdykcji mogą być rozpoznawane przed sąd, do którego wniesiono akt oskarżenia, o ile sąd ten może według swojego prawa rozpoznawać roszczenia cywilno-prawne. Mógłby to być sąd polski, jeśli zostałby zainicjowana sprawa karna w Polsce.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka bezpieczeństwa
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM