Właśnie zapadł wyjątkowo niekorzystny wyrok w Twojej sprawie. Czujesz się potraktowany niesprawiedliwie. W takiej sytuacji możesz wnieść apelację od wyroku sądu pierwszej instancji. Pamiętaj jednak koniecznym jest dopełnienie wszystkich kwestii formalnych. W przeciwnym wypadku sąd pierwszej instancji, a czasem nawet sąd drugiej instancji może odrzucić Twoją apelację w postępowaniu cywilnym.
Sąd pierwszej instancji odrzuci apelację jeżeli stwierdzi:
Sąd drugiej instancji kontroluje sąd pierwszej instancji.
Na wypadek gdyby sąd pierwszej instancji nie zauważył uchybień lub pomylił się, apelacja podlega jeszcze kontroli sądu drugiej instancji, który na posiedzeniu niejawnym odrzuca apelację, jeżeli powinna była zostać odrzucona już przez sąd pierwszej instancji.
Natomiast jeżeli to dopiero ten sąd dostrzeże braki apelacji, a strona nie była wezwana do ich usunięcia wcześniej, to ten sąd wezwie do ich usunięcia. Dopiero w przypadku kiedy strona nie usunie braków w wyznaczonym terminie, apelacja będzie odrzucona.
Przepisy przewidują, że termin na złożenie apelacji wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia stronie wyroku z uzasadnieniem. Osobiście uważam, że jest to termin zdecydowanie za krótki. Dwa tygodnie to mało czasu na przeanalizowanie uzasadnienia wyroku, zasięgnięcia porady, podjęcie decyzji co do wywiedzenia apelacji i w końcu na przygotowanie apelacji. Trzeba pamiętać, że termin zawsze wynosi dwa tygodnie, niezależnie od tego jak skomplikowana jest sprawa i jak obszerne są akta sprawy. W nadzwyczajnej sytuacji, w przypadku przekroczenia terminu strona może złożyć wniosek o jego przywrócenie.
Wysokość opłaty reguluje art. 18 ust. 2 w zw. z art. 13 ust. 1, ustawy o kosztach sadowych w sprawach cywilnych, który mówi o tym, że „opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych”.
Ustawa nie precyzuje, z jakich innych przyczyn apelacja może zostać odrzucona. W orzecznictwie można znaleźć następujące przykłady : złożenie apelacji od prawomocnego wyroku, od nieistniejącego orzeczenia lub przez podmiot nieposiadający legitymacji do wniesienia apelacji, wniesienie apelacji przez podmiot, który nie ma gravaminis w zaskarżeniu wyroku, a także w wypadku, kiedy danej osobie przysługuje inny środek prawny, a nie zachodzi możliwość uznania jej za ten środek.
Po złożeniu apelacji, Sąd z urzędu bada czy spełnia ona warunki formalne: jako pismo procesowe, fiskalne oraz inne wymogi wynikając z przepisów. W przypadku, gdy sąd stwierdzi występowanie braków, strona składająca apelację w postępowaniu cywilnym musi otrzymać wezwanie do usunięcia braków formalnych w określonym terminie. Wezwanie musi być klarowne, aby strona je zrozumiała i wiedziała jakie braki oraz w jaki sposób musi uzupełnić. Sąd może odrzucić apelację z powodu braków formalnych jedynie wtedy, gdy uniemożliwiają one nadanie sprawie dalszego toku postępowania.
Ponieważ przygotowanie apelacji może okazać się kluczowe w twojej sprawie, często warto zwrócić się o pomoc do dobry adwokat Wrocław. Adwokat Wrocław sporządzi apelację w sposób profesjonalny, przedstawiając Sądowi drugiej instancji Twoje racje.