Prawo tymczasowo aresztowanego do kontaktu z obrońcą

Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym stosowanym w sprawach karnych w sytuacji, gdy według organów ścigania występuje duże prawdopodobieństwo, że pozostawanie podejrzanego lub oskarżonego na wolności może mieć negatywny wpływ na przebieg postępowania przygotowawczego lub tok procesu w sprawie karnej przed sądem. W szczególności chodzi tu o przypadki ukrywania się, ukrywania, fałszowania lub niszczenia dowodów, a także wpływania na zeznania świadków. Areszt tymczasowy stosowany w sprawach karnych ma charakter izolacyjny, dlatego kontakty z otoczeniem są co do zasady bardzo mocno ograniczone.

Kontakty z tymczasowo aresztowanym

Osoba osadzona w areszcie nie może swobodnie porozumiewać się ze światem zewnętrznym. Oczywiście przysługuje jej prawo do kontaktów z obrońcą, widzeń oraz korespondencji, jednak jest ono w bardzo znaczy sposób ograniczone. Po pierwsze, widzenie z aresztowanym w sprawie karnej wymaga uprzedniej zgody odpowiedniego organu (prokuratora prowadzącego sprawę lub sądu). Jeśli organ prowadzący postępowanie karne uzna, że z jakiegoś powodu widzenie aresztowanego z określoną osobą wpłynie na przebieg sprawy, może on odmówić wydania na nie pozwolenia. Dodatkowo prokurator może zastrzec, że widzenie może odbywać z się udziałem wyznaczonej do tego osoby trzeciej, np. policjanta. Również korespondencja z tymczasowo aresztowanym podlega kontroli. Dotyczy to zarówno korespondencji wpływającej jak i wychodzącej z aresztu śledczego.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Moszczyńska | Adwokat Wrocław, Prawnik Wrocław, Karnista Wrocław, Sprawy karne Wrocław, Kancelaria adwokacka Wrocław

Uprawnienia obrońcy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osobie zatrzymanej należy niezwłocznie po zatrzymaniu umożliwić kontakt z adwokatem i umożliwić bezpośrednią rozmowę. Adwokatowi, który został ustanowiony jako obrońca, organ nie może odmówić zgody na kontakt i widzenie z tymczasowo aresztowanym. Może jedynie – w szczególnych okolicznościach - zastrzec, że będzie obecny w trakcie takiego widzenia. Dobry adwokat zdaje sobie sprawę, jak ogromne znaczenie przy ustalaniu skutecznej linii obrony ma fakt, że wskazane wyżej obostrzenia, zarówno te dotyczące widzenia jak i korespondencji podlegają kontroli tylko do 14 dni od momentu umieszczenia w areszcie. Po upływie tego czasu widzenie z adwokatem lub radcą prawnym nie może być ograniczone obecnością osoby trzeciej. Zakaz kontroli obejmuje także pisemną formę kontaktu z adwokatem. W przypadku prowadzenia korespondencji i porozumiewania się z klientem przebywającym w areszcie listownie, dobry adwokat Wrocław dopilnuje, aby na kopercie zamieścić odpowiednie oznaczenie, iż jest to korespondencja z obrońcą. Z reguły adwokat w sprawach karnych umieszcza na kopercie dopisek "bez cenzury".

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka bezpieczeństwa
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM