Wyrok karny a pełnienie funkcji w organach spółek

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a także spółka akcyjna z momentem wpisania do rejestru uzyskuje osobowość prawną. W związku z tym działa ona przez swoje organy, w tym zarząd, który reprezentuje spółkę. Sposób reprezentacji spółki określa ustawa, statut lub umowa spółki. Zdarza się, że członek zarządu zostaje skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Czy członek zarządu skazany wyrokiem karnym może dalej pełnić funkcję w organach spółek? Dobry adwokat Wrocław wyjaśnia, jakie konsekwencje dla członka zarządu niesie za sobą wyrok karny?

Czy osoba skazana wyrokiem karnym może sprawować funkcję w organach spółki?

Zacznijmy od tego, że w zarządzie spółki lub radzie nadzorczej może zasiąść tylko i wyłącznie osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Wynika to z art. 18 kodeksu spółek handlowych. Kodeks ten jednoznacznie wskazuje również, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa określone w kodeksie karnym lub kodeksie spółek handlowych, nie może zasiadać w zarządzie i reprezentować spółki. Pamiętajmy jednak, że ten zakaz odnosi się to do osób, które zostały prawomocnie skazane za określone przestępstwa, a nie dotyczy osób, wobec których toczą się sprawy karne. Dopiero po uprawomocnieniu się wyroku, członek zarządu lub rady nadzorczej spółki traci mandat i możliwość pełnienia funkcji. Jednak adwokat Wrocław wskazuje, że w praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy pomimo rozstrzygnięcia sprawy karnej na niekorzyść członka zarządu, dalej pełni on swoją funkcję. Kranista Wrocław wyjaśni, jakie są tego konsekwencje prawne.

Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Moszczyńska | Adwokat Wrocław, Prawnik Wrocław, Karnista Wrocław, Sprawy karne Wrocław, Kancelaria adwokacka Wrocław

Jakiego typu przestępstwa unieważniają mandat członka zarządu spółki?

Dobry adwokat Wrocław wskazuje, że tylko ściśle określone przestępstwa wymienione w Kodeksie karnym oraz Kodeksie Spółek Handlowych uniemożliwiają pełnienie funkcji członka zarządu spółki. Należą do nich:

  • przestępstwa przeciwko ochronie informacji- jak np. ujawnienie chronionych danych
  • przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów- jak np. sfałszowanie dokumentu
  • przestępstwa przeciwko mieniu- jak np. kradzież
  • przestępstwa przeciwko gospodarczemu obrotowi- jak np. fałszowanie pieniędzy
  • przestępstwo polegające na niezgłoszeniu upadłości
  • przestępstwo polegające na przekazywaniu nieprawdziwych informacji będąc w zarządzie spółki
  • przestępstwa przeciwko obrotowi papierami wartościowymi jak i pieniędzmi
  • przestępstwo polegające na uniemożliwieniu głosowania na walnym zgromadzeniu
  • branie udziału w bezprawnym głosowaniu
  • ogłaszanie lub podawanie nieprawdziwych danych
  • umożliwienie bezprawnego głosowania
  • udział w bezprawnym głosowaniu

Długość trwania nałożonego zakazu

Zaznaczmy, że dobry adwokat, który prowadzi sprawy karne Wrocław doradzi swojemu klientowi w zakresie możliwości skrócenia czasu trwania zakazu, w sytuacji, kiedy zapadł prawomocny wyrok. Ważne, że zakaz obowiązuje w sytuacji wydania prawomocnego wyroku skazującego za dane przestępstwo, bez konieczności odrębnego orzekania o zakazie pełnienia funkcji. Jeśli jednak wyrok skazujący stał się prawomocny, skazany musi liczyć się z tym, że zakaz będzie trwał pięć lat. Ustaje on dokładnie wraz w upływem piątego roku, od momentu uprawomocnienia się wyroku sądu. Jakkolwiek istnieje możliwość wystąpienia do Sądu o skrócenie okresu zakazu, i dobry adwokat Wrocław może w tym pomóc, to jednak zgodnie z ustawą zakaz nie może zakończyć się wcześniej, niż po trzech latach okresu odbywania kary.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka bezpieczeństwa
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM