W sytuacji kiedy dochodzi do zatrzymania, a następnie tymczasowego aresztowania, sam tymczasowo aresztowany oraz jego rodzina i osoby najbliższe, zadają sobie pytanie : I co teraz?
Z perspektywy aresztowanego, należy pamiętać, że bezzwłocznie po osadzeniu w areszcie śledczym, masz prawo zawiadomić o miejscu swojego pobytu osobę najbliższą albo inną osobę, a także swojego obrońcę. Cudzoziemiec ma dodatkowo prawo powiadomić właściwy urząd konsularny, lub właściwe przedstawicielstwo dyplomatyczne.
Kiedy dochodzi do zatrzymania, najbliżsi często są zagubieni i nie wiedzą od czego zacząć, jak się odnaleźć w takiej sytuacji. Policja – to ona wszak najczęściej dokonuje zatrzymania – udziela jedynie szczątkowych informacji o tym dlaczego doszło do zatrzymania, w jakiej sprawie, co dalej. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z adwokatem. Dobry adwokat pomoże ustalić co było przyczyną zatrzymania, gdzie przebywa zatrzymany oraz co najważniejsze, będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu z zatrzymanym. Ponadto dowie się, czy planowane jest wystąpienie do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Adwokat karnista może podjąć się negocjacji co do możliwości zastosowania innych środków zabezpieczających takich jak poręczenie majątkowe, czy dozór policji.
Dopiero gdy dojdzie do tymczasowego aresztowania, tymczasowo aresztowany ma możliwość kontaktowania się z rodziną i osobami najbliższymi, oczyśćcie za zgodą prokuratora lub sądu, w zależności od tego, do czyjej dyspozycji pozostaje. Dobry adwokat poinformuje do kogo – do jakiego organu należy złożyć wniosek o widzenie oraz jak często takie widzenie jest możliwe.
Adwokat, który będzie obrońcą tymczasowo aresztowanego, może starać się umożliwienie mu kontaktu telefonicznego z klientem, a także o uzyskanie takiej zgody dla tymczasowo aresztowanego na kontakt z osobą najbliższą.